Kontakt tel.
87 428 38 39
Otwarte
Pn - Pi: 9:00 do 17:30

Jak odzyskać Windows 7 po wymianie płyty głównej , aby nie pojawiał się „bluescreen”

Jak odzyskać Windows 7 po wymianie płyty głównej , aby nie pojawiał się „bluescreen”

 

Po wymianie płyty głównej i jeśli zmianie ulega platforma kontrolerów tj: chipset bardzo często efektem próby uruchomienia systemu jest bluescreen i reset komputera.

Oczywiście można ponownie zainstalować nowy system Windows 7 , ale po tej operacji tracimy własne ustawienia, zainstalowane programy, pocztę , preferencje przeglądarek itp.

 

Aby temu zaradzić można podjąć próbę przywrócenia sprawności dawnego sytemu Windows 7. Bluescren po wymianie płyty głównej pojwaia się z powodu braku sterownika obsługi dysku twardego Sata ahci.

 

1. W pierwszym kroku należy uzyskać w jakiś sposób sterownik sata ahci do nowego chipsetu. Oczywiście musimy uzyskać podstawową wiedzę na temat nowej płyty głównej a w szczególności jaki mamy na niej chipset.

2. Jeśli znamy producenta i model naszego nowego chipsetu, należy wyszukać przy pomocy popularnej wyszukiwarki sterowniki ahci dla Windows 7 w odpowiedniej wersji Windows 7 32 bitowej lub Windows 7 64 bitowej.

Często producenci płyt głównych zamieszczają te sterowniki na płycie DVD ze sterownikami – są one umieszczone w osobnym folderze o oznaczeniem AHCI SATA DRIVERS lub podobnie.

3.Znalezione sterowniki zazwyczaj 2 lub 3 pliki (jeden z nich ma rozszerzenie *.inf) kopiujemy bezpośrednio (tzn: nie do foldera) na płytę CD lub DVD lub wygodniej na pendrive.

4.Uruchamiamy komputer z płyty instalacyjnej Windows 7 i nie przechodzimy do instalacji tylko używamy opcji na dole ekranu „Napraw komputer”.

Nastąpi teraz poszukiwanie zainstalowanego systemu Windows 7 jeśli instalator nie wykryje starego systemu można jednorazowo spróbować naprawić dysk przechodząc do następnego kroku i użyciu konsoli odzyskiwania w ostatnim wierszu.

Wydajemy w niej polecenie „chkdsk”.Ponownie uruchamiamy instalatora i dochodzimy do tego miejsca.

5.Jeśli jesteśmy w konsoli odzyskiwania i instalator wykrywa poprawnie stary system, przeszukujemy kolejne litery dostepnych dysków.Sprawdzamy ich zwartość poleceniem „dir”.Zapamiętujemy literkę dysku zawierającego folder „Windows” niech to będzie np: d:

6.Poszukujemy w taki sam sposób literki dysku pendriva lub CD/DVD z zawartością sterowników AHCI SATA niech to będzie przykładowo f:

7.W konsoli wydajemy polecenie ładowania nowych sterowników SATA AHCI do jądra startego systemu Windows 7.

dism /Image:D:\ /Add-Driver /Driver:F:\ /recurse

Może to wyglądać podobnie jak poniżej:

Po „Enter” powinien pojawić się komunikat w j.angielskim o załadowanych nowych sterownikach AHCI SATA do starego systemu Windows 7.

Restart komputera przez „Exit” i powinien pojawić się bez bluescreen’a stary system Windows 7.Rozpocznie on instalowanie pozostałych nowych urządzeń.

Jeśli ponownie pojawi się bluescreen to może oznaczać nieprawidłowe sterowniki do wersji 32 lub 64 bitowej systemu. Podejmujemy taką samą próbę ze sterownikami np: 64 bitowymi jeśli wcześniej stosowaliśmy 32 bitowe.